Az MTA Ökológiai Kutatóközpont Tanulmányai sorozatban megjelent két új kötet az északi-középhegységi és az őrségi erdők témájában:
Translate
2015. december 29., kedd
Erdőökológiai tanulmánykötetek
Címkék:
erdők,
Északi-középhegység,
Őrség,
publikáció,
tanulmánykötet
2015. december 21., hétfő
Apró közlemény a csókalábú útifűről
Az interneten elérhetővé vált a Kitaibelia botanikai folyóirat 20. évfolyamának 2. száma, benne Kovács Dániellel (PTE) közös apró közleményünkkel a csókalábú útifű (Plantago coronopus) néhány új hazai adatáról. A faj gödöllői-dombsági előkerüléséről már írtam ebben a blogban.
Csókalábú útifű (Plantago coronopus) |
Címkék:
adventív,
apró közlemény,
cikk,
florisztika,
Kitaibelia
2015. december 2., szerda
'Citizen science' még egyszer, és a Lepketérkép
Ennek a bejegyzésnek kettős aktualitása van, a közös pont bennük a 'citizen science' (vagyis az önkéntes adatszolgáltatáson alapuló tudomány), amiről a múltkor már írtam. Az első, hogy az egyik kedvenc ökológiai blogomon, a Dynamic Ecologyn tegnap jelent meg egy bejegyzés ugyanerről a témáról. A szerző, Margaret Kosmala, már korábban is írt a 'citizen science'-ről a fenti fórumon, ezúttal pedig az önkéntesek által gyűjtött adatok megbízhatóságát tárgyalja. Érdemes elolvasni!
A másik pedig, hogy nem rég találtam rá a Lepketérkép honlapra, ahol a nappali lepkék országos szintű térképezése zajlik. Regisztráció után földrajzi koordinátákkal tölthetünk fel adatokat. A lepkék határozásához a Magyarország lepkéi honlapon és a Magyarországi Nappali Lepke Térkép facebook-csoportban kaphatunk segítséget. Az adatminőség kontrollálására szerintem nagyon jó rendszert dolgoztak ki a szervezők. Az átlagos új regisztráló "kezdő" hozzájárulóként indul, és bármilyen fajt tölt fel, fotót is kell hozzá mellékelnie.
hajnalpírlepke (Anthocharis cardamines) |
Ezután következnek a tapasztalt felhasználók, akik a fajok nagyobb részét rutinszerűen felismerik, majd a profik, akik országosan ismert, a ritkább taxonok tekintetében is megbízható adatfeltöltők. Rajtuk kívül működnek moderátorok, akik az adatok ellenőrzését, validálását, az adatfeltöltőkkel való kapcsolattartást végzik. A hierarchia csúcsán az adminisztrátor vagy jedi kategória áll - bizonyára velük van az Erő.
farkasalmalepke (Zerynthia polyxena) |
fecskefarkú pillangó (Papilio machaon) |
Aki teheti, képeivel, adataival segítse a Lepketérkép elkészítését, és ezzel a hazai élővilág megismerését!
Címkék:
adatbázis,
citizen science,
lepke,
lepketérkép,
térkép
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)